Eesti meedia vs v-sync.

Nii naljakas, kui see ka poleks, on otsustanud Päevaleht inimestele selgeks teha, mis asi on v-sync. Ma ei ole küll kindel, kui suur protsent sellest asjast üldse midagi aru saab .. aga noh, pole minu asi seda arvustada. Nad on püüdnud kasutada eestikeelseid termineid, mis paraku teevad asja keerulisemaks, sest kõik on harjunud inglisekeelsete vastetega.

Artikkel ise on siis selline :

Iga arvutimänguri üllas eesmärk on kruvida kaadrisagedus (FPS) mängudes võimalikult kõrgeks, samal ajal pildikvaliteedis kaotamata. Mängude graafikaseadistused pakuvad peenhäälestuseks palju võimalusi, aga sageli tekitab võimalusteküllus ka segadust. Uurime lähemalt V-sync’i.

Liikuv pilt mängudes on üksteisele järgnev piltide rida. Mida sagedamini need vahetuvad, seda kõrgem kaadrisagedus ja ühtlasemalt liikuv pilt. Samas, monitor suudab sekundis näidata ainult nii palju pilte, kui on tema värskendussagedus, nt 60Hz = 60 kaadrit sekundis. Kui V-sync sisse lülitada, muutub graafikakaart monitori orjaks, s.t monitor annab teada, millal ta saab uut pilti näidata, ning küsib seda graafikakaardilt. Siis hakkab kaart uut pilti töötlema. Seega pole FPS kunagi suurem kui monitori sagedus. Probleem tekib uues ja nõudlikes mängudes: võib juhtuda, et monitor küsib uut pilti, aga kaardil pole see veel valmis. Nii järgneb iga uue pildi küsimisele ooteaeg, graafikakaart jääb omadega lootusetult taha ja pilt hakkab hakkima.

OK, lülitame siis V-sync’i välja ja graafikakaart tulistab uusi pilte nii kiiresti kui suudab, sõltumata monitori võimest neid näidata. Nüüd võib ilmneda nähtus, mida inglise keeles nimetatakse tearing ehk rebimine. Monitor tegeleb veel vana pildi näitamisega, aga kaart surub talle juba uut peale. Nii satuvad nad mõlemad ekraanile, uue ja vana vahelt läheb läbi horisontaalne joon. Tihti see eriti ei sega, sest eelistatakse kiiremat kaadrivahetust, kuid kiire tempoga mängu puhul võib see olla kaunis häiriv. Selle vastu aitab nupuke triple buffering, mille leiab mõne mängu graafikaseadetest. Lülita sisse nii V-sync kui ka triple buffering. Nüüd saab monitor pilte just selles tempos, nagu suudab näidata, vabal ajal toodab kaart uusi pilte ja ladustab need selleks loodud puhvermällu. Puhver võetakse muidugi videomälu ehk VRAMi arvel.

Seega universaalset lahendust polegi, iga mängu puhul tuleb eraldi katseliselt parimad seaded leida. Võib soovitada järgmist: oma graafikakaardi seadetest märgi V-sync Application Preference (või midagi sarnast, sõltub kaardist). See tähendab, et las mäng ise otsustab. Kõigepealt käivita mäng ilma V-sync’ita ning kui ilmneb hullul kombel rebimist, proovi V-sync sisse lülitada. Kui nüüd FPS olematuks muutub, tuleks leida triple buffering’i võimalus. Nagu asi veel vähe segane oleks, on triple buffering vaid OpenGL mängudel, aga mitte Direct3D-d kasutavatel mängudel. Et ka viimaste jaoks seda puhvrit kasutada, tuleb kasutada lisatarkvara, kas ATITool või RivaTuner.

Siit ka nati linke, kust on võimalik abi saada oma kaartide töö parandamiseks :

Nvidia kaartide kohta: www.tweakguides.com/NVFORCE_1.html

ATI kaartide kohta: www.tweakguides.com/ATICAT_1.html

ATITool: www.techpowerup.com/atitool/

RivaTuner: www.guru3d.com/index.php?page=rivatuner

Hetkel kommentaare ei ole. Sul on võimalus olla esimene!
Lisa kommentaar:
Kliendid meist:
Paul, Tallinn
Suur tänu meeldiva koostöö eest, sain lapsele jõulukingi kiirelt ja lihtsalt kätte. Soovitan ka teistele

Marju, Saaremaa
On tunda, et kauplus hoolib oma kliendist. Tellitud tooted saabuvad kiiresti ja eriti tunnetan seda siis, kui küsimuse küsin (mitu korda olen seda teinud) ja saan vastu väga sõbralikus toonis selgitused ning soovituse alati pöörduda, kui tarvis.

Marika, Tartu
Aitäh, et olete abiks mänguvalikul!
Gaming.ee kommuunid:
Ühine Gaming.ee Facebook'i kommuuniga Gaming.ee Facebookis!
Ühine Gaming.ee Steami kommuuniga
Gaming.ee STEAM'is!!
Videod
YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image
Kes on lehel
1 kasutaja sellel lehel.
Kasutajad: %GUESTS_SEPERATOR%1 külastaja%BOTS_SEPERATOR%
Reklaam
Partnerid
Wortex-Gaming